У кози після окоту немає молока причини

Причини відсутності у кози молока після окоту

Дрібна рогата худоба, в тому числі і кіз, розводять для отримання молока і м'яса. Окот у кіз, зазвичай проходить без особливих проблем і ускладнень, якщо заводчик правильно підвів тварину до цього етапу. Але трапляється так, що у кози немає молока після окоту.

Відсутність у кози молока після окоту

Відсутність молока у кізоньки після окоту стає справжньою проблемою, так як вигодовувати потомство доведеться людині самостійно. Уникнути цієї неприємності можна, якщо знати її причини.

вагітність кіз

Виношує козенят самка 150 днів або 21,5 тижні. При нормальному перебігу вагітності окот відбувається з точністю до одного дня. Іноді тварина може переношувала плід. Якщо таке відбувається, то не обійтися без консультації ветеринара.

Злучку проводять в період з вересня по березень. В цей час шанс зачаття вищий. Влітку через спеку полювання у кіз може і зовсім відсутні. Для спаровування вибирають самку, що досягла віку 12-17 місяців і вагою не менше 35-40 кілограм. Статеве дозрівання у цих тварин починається значно раніше, але підводити самку в першу охоту не бажано. В майбутньому це вплине на надої, а також здоров'я самої кози.

Для недосвідчених тваринників дізнатися, чи було запліднення, і настала вагітність досить важко. Але є ряд факторів, завдяки яким можна це зрозуміти:

 • відновлення доброго удою після полювання;
 • полювання не проявляється не менше трьох тижнів після спаровування;
 • поява асиметрії живота (чим більше термін, тим сильніше це помітно);
 • збільшення зовнішніх статевих губ, складки навколо них розгладжуються;
 • розширення таза.

До середини терміну вже можна за допомогою пальпації виявити збільшену матку і плід. Також відмінною рисою кіз під час вагітності стає їх спокій і малорухливість. Апетит ж тільки збільшується.

При першому окоті самка може виносити 1-2 козенят. При наступних вагітностях кількість плодів може варіюватися від 2 до 4. Дуже рідко коза здатна виносити п'ять малюків. Це не дуже добре позначається на здоров'я матері і її потомства. Багатоплідна вагітність є небезпечною також тим, що більш слабкі козенята можуть травмуватися в утробі, сильними.

Коза мати дуже турботлива

Дату настання окоту вираховують виходячи з дати запліднення самки. Також можна керуватися і зовнішніми факторами, що вказують на швидкі пологи:

 • набухання вимені;
 • симетричні ямки по шпалери боку підстави хвоста – розбіжність кісток тазу;
 • тривожність;
 • тварина постійно лягати і встає.

З появою цих ознак необхідно взяти тварину під спостереження. Якщо коза вже мала успішний досвід під час пологів, то можна залишити її наодинці і не заважати окоту. Якщо ж коза первокотка, то їй може знадобитися допомога господаря. Щоб це не стало несподіванкою краще показати її ветеринара заздалегідь.

Спочатку відходить прозора слизова пробка, далі показується плодовий міхур. Тварина самостійно прокушує його або людина приймає пологи, робить це чистої, продезінфікованої голкою. Далі повинні здатися ніжки і носик козеня. Іноді неправильно передлежачої плід може викликати труднощі при пологах. Якщо передні ніжки козеня затискає під живіт, то ветеринар або сам заводчик, між переймами намагається ці ніжки розпрямити.

Коли козеня з'являється на світ, мати перегризає пуповину і вилизує дитинчати. Пологи можуть тривати від 30 хвилин до 2-3 годин, в залежності від кількості плодів. Після народження останнього козеняти виходить послід. На цьому окот можна вважати закінченим.

Якщо козенят планується годувати окремо від матері, то їх забирають і забирають в місце, де самка їх не бачить і не чує. Через 3-4 дні так зване «оксітаціновое вікно», яке відповідає за материнський інстинкт, закінчується. Часто коза приймає доярку за свого дитинчати.

Новонародженим козенята очищають ніс від слизу і плівок, витирають їх насухо і дають напитися теплого молока з соски. Якщо ж дитинчат планують залишати з матір'ю на період вигодовування, то козенята самостійно знаходять сосок матері. Слабким дитинчат потрібна в цьому допомога.

Причини відсутності молока у кози після окоту

Іноді трапляється так, що удій кози після окоту занадто малий або зовсім відсутній. З цією проблемою нерідко стикаються недосвідчені заводчики. Відбувається це з кількох причин:

 • неправильний раздой після окоту;
 • проблеми з вим'ям – мастит;
 • відсутність запуску кози перед пологами;
 • відсутність соковитих кормів в раціоні тварини;
 • низькокалорійна їжа;
 • ускладнення при окоті.

Всіх цих проблем можна уникнути, якщо доглядати за козою належним чином. Якщо пологи у кози пройшли успішно і не спостерігається ніяких зовнішніх відхилень від норми, то можна спробувати раздоя самку.

Іноді молоко у кози стає гірке і його абсолютно не можна пити. Козенята також відмовляються від горчащего молока. В цьому випадку потрібно переконатися, що коза не їсть кленові гілки, полин чи інші гіркі трави. Вони можуть впливати на смакові якості молока.

Як правильно раздоя козу після пологів

Козенята повинно вистачати молока

Козу починають роздоюють після народження останнього козеняти. Це стимулює скорочення матки і сприяє благополучному виходу посліду.

Правильний і своєчасний раздой дозволяє значно збільшити надої молока. Потрібно враховувати такі моменти:

 1. Перед першою доїнням (це стосується і всіх наступних доек) вим'я обмивають теплою водою і насухо витирають м'якою тканиною. Соски, щоб уникнути розтріскування змащують спеціалізованими мазями та кремами, які можна придбати в ветеринарних аптеках. Приготувати мастило для сосків можна і в домашніх умовах зі свинячого жиру, соняшникової олії і витяжки з ромашки і деревію.
 2. Доїння повинна бути швидкоплинною. Затягування процесу спричинить за собою зменшення удою в майбутньому. Захоплення сосків під час доїння повинен залежати від їх форми і довжини. Довгі соски доять кулаком, а короткі двома пальцями. Перший час після окоту виділяється молозиво. Воно солоне, має густу консистенцію і специфічний запах. Виділення його триває до трьох днів.

Роздоюють козу вручну краще, ніж залишати під нею козенят. Якщо козенят більше двох, то вони постійно будуть смоктати вим'я, не даючи, матері спокійно поїсти і поспати.

Досвідчені тваринники радять вигодовувати козенят окремо від матері. Підросли козенята, особливо самці, штовхають козу під вим'я з такою силою, що можуть пошкодити альвеоли вимені. В цьому випадку в молоко починає потрапляти кров. Може розвинутися мастит.

Правильний запуск кози перед пологами

Те скільки коза буде давати молока, безпосередньо залежить від можливостей її організму. Якщо тварина виснажене, отримує недостатньо поживних речовин або має ряд захворювань, то хорошого удою чекати не потрібно.

Вагітній самці рекомендується давати короткостроковий відпочинок від попередньої лактації. Робиться це для того, щоб організм годувальниці відновився і був готовий до пологів і наступної лактації. Процес це називається запуском кози. Вгодованих кіз запускають на два тижні пізніше.

Якщо дотримуватися всіх правил запуску, то в майбутньому коза повинна давати багато молока. Цієї кількості зазвичай досить для годування потомства і господарських потреб заводчика.

Так як правильно запустити козу? За півтора – два місяці до передбачуваної дати пологів, необхідно повне припинення доїння кози. Робиться це поступово. Час між доїння збільшується до 8-ми годин. Як тільки обсяги молока зменшуються, переходять до доїння раз о 12 годині. Коли удій зменшиться до 1,5 літрів, то можна починати рвану доїння. Це означає, що час між доїння збільшують на 1 годину кожний день, поки її частота не зменшиться до 1 разу на добу. Після козу доять тільки раз в 2 дня.

Згодом молоко повністю йде. Іноді тварина сама припиняє лактацію. Відбувається це при багатоплідній вагітності, коли коза не може дати досить поживних речовин козенята, що розвиваються в її утробі.

Якщо запуску не зробити, то коза буде давати мало молока після окоту, а дитинчата народжуються слабкими і дрібними.

Варто також пам'ятати про те, що під час запуску тварині необхідний спеціальний раціон:

 • на початку запуску скорочують частку овочів, трави і концентратів в меню кози, так як соковиті корми провокують лактацію;
 • коли молока стало зовсім мало і воно повністю зникло, раціон відновлюють, збільшуючи частку концентратів;
 • під час скорочення удою дають теплу воду з висівками з пшениці;
 • коренеплоди дають тільки у вареному вигляді.

Варто не забувати про те що підготовка тварини до покриттю, повноцінний догляд в період виношування плоду і правильне харчування це запорука здоров'я і мами кози і приплоду. Якщо козу правильно ростити проблем з запуском не буде.

Найчастіше причиною того що худоба відмовляється від злучки або гірше того самоабортіруется стає неправильний розвиток тваринного. Якщо коза ослаблена перед злучкою і після неї, вона може навіть загинути при окоті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *